924.pl
Nawigacja
Strona Główna
Newsy
Artykuły
Galeria
Forum
Komentarze
Download
Linki
Kontakt
Szukaj
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Zobacz Temat
924.pl | Zaplecze | Propozycje/Sugestie/Pytania
Autor Awaria 13.10.2006 - przyczyny i skutki
pilatus
Administrator

Postów: 1733
Miejscowość: Cze-wa/Piaseczno
Data rejestracji: 28.01.06
Dodane dnia 19-10-2006 22:02
Jako administratorzy tej strony czujemy się zobowiązani wyjaśnić Wam wszystkim, drodzy koledzy i koleżanki, co było przyczyną ostatnich kłopotów z 924.pl.
Po raz drugi już zawiodła nas firma hostująca nasz serwis. Poprzednia awaria - uszkodzenie macierzy dyskowej - wiązała się z niedostępnością strony przez ok. 4 dni, jednak żadne dane nie zostały utracone (jeśli dobrze pamiętam). Tym razem awaria trwała zdecydowanie krócej, jednak jej konsekwencje są poważniejsze - utraciliśmy dużą ilość postów, 2 galerie i komentarze.
Firma, która nas hostuje, ma swoje serwery w największym europejskim Data Center (DC) pod Amsterdamem. Kolokacja, czyli umieszczenie dużej liczby serwerów w jednym miejscu, na szybkich łączach, zapewnia mniejsze koszty, wzrost jakości usług itp. Tym razem okazało się, że tylko w teorii.
Przed awariami sprzętu, które zawsze się zdarzały i zdarzać będą, możemy zabezpieczyć się na różne sposoby. Przed skrajną niekompetencją i głupotą ludzi nie ma zabezpieczeń. Choć wcześniej myślałem, że kopie zapasowe są rozwiązaniem.
Serwery naszego providera wykorzystują 5 dysków spiętych w macierz RAID + szósty dysk gromadzący backupy. Z wyjaśnień wynika, że ktoś w DC z niewyjaśnionych przyczyn wyjął dysk z backupami i wstawił w to miejsce czysty dysk. Provider zareagował żądając wyjaśnień, a przede wszystkim włożenia właściwego dysku na swoje miejsce. Obsługa DC tak też postąpiła tyle, że odbudowała macierz na dyskach 2-6 zamiast 1-5.W ten prosty sposób wykasowano dane z 4 dysków podstawowych i backupowego. Wydaje mi się to tak nieprawdopodobnie głupie, że sam nie wiem czy mam w to wierzyć, czy nie... co z resztą nic nie zmienia.
Ja ze swej strony wykonywałem kopie zapasowe całej witryny dość często i umieszczałem je na przeznaczonym do tego dysku backupowym. Co któryś backup ściągałem na swój dysk w prywatnym komputerze, choć wydawało mi się to zbyteczne, tym bardziej, że zabierało niepotrzebnie transfer. Ostatni backup zrobiłem 12 października, ale go nie ściągnąłem do siebie - to był błąd, bo następnego dnia nastąpiła awaria.
Firma hostująca dysponowała jakąś kopią naszych danych z 3 września i tę kopię przywróciła. Ja miałem nieco nowszy backup na swoim komputerze, bo z 13 września i ten właśnie przywróciłem. Nie zmienia to faktu, że cofnęliśmy się o ponad miesiąc.
Na to wszystko nałożył się wyjazd "technicznych", czyli Gotki i mnie, na małe wakacje i choroba, która obojga nas dotknęła po powrocie - stąd tak długi czas reakcji.
Za wszelkie niedogodności przepraszamy.
Jeśli macie ochotę i czas uzupełnić forum o wątki które zniknęły to zapraszamy. My ze swej strony postaramy się możliwie szybko uzupełnić galerię.
Osoby które dołączyły do grona użytkowników tej strony w ciągu ostatniego miesiąca prosimy o ponowną rejestrację.

Pozdrawiam
pilatus w imieniu zespołu 924.pl
Autor RE: Awaria 13.10.2006 - przyczyny i skutki
wampir
Użytkownik



Postów: 1328
Miejscowość: mala wies pod W-wa
Data rejestracji: 01.02.06
Dodane dnia 19-10-2006 23:53
Lol? Masz racje, nie wiadomo czy sie smiac czy plakac... Ale powiem ci cos, mialem do czynienia z kolokacjami za granica i wierz mi, zawsze tak to jest... U nas potrafili wkladac dodatkowy ram przez pol dnia, czego skutkiem byl spalony dysk... Czy nie lepiej postarac sie o jakies sponsorowane konto na witryne w jakiejs polskiej firmie majacej serwery na miejscu? Przynajmniej by nie bylo wiecej tego typu problemow...
Jesli bys mi dal na priwa parametry jakie wykorzystujecie (up/down, miejsce na dysku, jaka macie ogladalnosc itp) to moglbym czegos poszukac.


1988 Porsche 944 - bylo
1989 Porsche 944 Turbo S - bylo
1985 Porsche 944 - wydmuszka - bylo
1999 Audi A6 Avant Quattro 4.2 Tiptronic - takie tam rodzinne

Edytowane przez wampir dnia 19-10-2006 23:54
5215787
Autor RE: Awaria 13.10.2006 - przyczyny i skutki
Ketchup
Użytkownik



Postów: 245
Miejscowość: Gdynia
Data rejestracji: 31.01.06
Dodane dnia 20-10-2006 08:45
...... (a w skrucie piiiiiiii) . Widzialem rozne niekompetencje (takze swoje) ale to pobilo wszystko. Gosciu co to zrobil bylchyba hydralikiem a nie informatykiem. (nie daj Boze jescz by nazywal siebie adminem).
A teraz troszke prywaty:
A co zmoim banem ??? Czy go zaraz spowroteem nie dostane bo mi juz licznik naliczyl 9 blednych haselek smiley.
A podobno podroze w czasie sa niemozliwe . a ja sie wlasnie tak czuje smiley.Moge z nowu pisac te same posty, walic te same literowki i nawet wiem co na nie zostanie odpisane. smiley


Pozdrawiam 924 78rMaciek -Ketchup

Edytowane przez Ketchup dnia 20-10-2006 09:12
Autor RE: Awaria 13.10.2006 - przyczyny i skutki
Abelard
Użytkownik



Postów: 975
Miejscowość: DK
Data rejestracji: 01.02.06
Dodane dnia 21-10-2006 09:33
Dobrze ze nie stracilismy wszystkich danych...pamietamy przeciez ze 924oldtimer.pl przestalo w pewnym momencie poprostu istniec...Wypadki sie zdarzaja, szkoda tych danych ale ja sie ciesze ze nie cofnelismy sie jeszcze bardziej. Mysle ze tematy ktore zostaly wykasowane w ciagu 2 miesiecy przewina sie jeszcze raz, naturalnie, bo pewne problemy pojawiaja sie poprostu same z siebie i jak nie mozna znalesc odp na forum zaklada sie nowy temat.
Co do uslugodawcow, hm to mamy chyba pecha.


Już nie zbieram na 968 CS

968CS 92'

944 84'
924 80'
924 89' składak targa


"Standing in line is easy, finding your way isn't."
Autor RE: Awaria 13.10.2006 - przyczyny i skutki
SeeDoo
Użytkownik

Postów: 1
Miejscowość: Zielonka
Data rejestracji: 21.10.06
Dodane dnia 21-10-2006 22:39
Witam
Jestem świerzo upieczonym użytkownikiem forum ale wczytałem sie w temat awarii od kilku lat zajmuje sie administracja serwerów i korzystam z usług firm hostingowych i polecam firmę netart www.nazwa.pl przez kilka lat jak mam tam kilka serwerów nigdy nie było najmniejszych problemów.
2972602 www.muchaniesiada.pl
Autor RE: Awaria 13.10.2006 - przyczyny i skutki
pilatus
Administrator

Postów: 1733
Miejscowość: Cze-wa/Piaseczno
Data rejestracji: 28.01.06
Dodane dnia 23-10-2006 12:56
Witam
Na wstępie dziękuję Wszystkim, że w związku z utratą zawartości strony nie postanowiliście powiesić nas za ... klejnoty (z wyjątkiem Gotki - z oczywistych względów smiley ).
Teraz odpowiedź na pytanie czemu hostuje nas ta, a nie inna firma. Najważniejszy powód to oczywiście pieniądze - startując, szukaliśmy firmy hostingowej, która dobrze wypadałaby w rankingach, nie miała większych wpadek, świadczyła profesjonalne usługi, miała serwery najlepiej w Polsce, a ostatecznie gdzieś w Europie (byle nie w USA, czy jakiś egzotycznych karajach). Przekopywaliśmy się przez rankingi i fora, co trwało parę tygodni. Na polu bitwy zostało kilka firm (w tym liderzy polskiego rynku z home.pl i netart.pl na czele). Wtedy też zauważyliśmy, że w zasadzie nie stać nas na usługi żadnej z tych firm. Ponieważ zdecydowaliśmy, że chcemy pozostać absolutnie niezależni, poza jakimikolwiek wpływami, a dodatkowo chcieliśmy uniezależnić się od nas samych (naszych humorów, chorób psychicznych itp.) nie wchodził w grę serwer w domu - słabe łącze, nieprofesjonalność, zależność od "korby" właściciela. Serwer w firmie w której pracuję (czy np. u Ketchupa, co proponował i za co mu dzięlujemy) mimo, że za free, backupowany codziennie itp. też odpadał, bo byłby zależny od jednej tylko osoby. Ponieważ sponsoring też nie wchodził w grę (bo, np. nie mógłbym wtedy sponsorowi nawrzucać smiley ), postanowiliśmy utrzymywać stronę z własnych kieszeni. Z uwagi na ich "płytkość" wystosowaliśmy ślicznego maila do liderów hostingu z pytaniem czy może wsparli by stronkę gupki wariatów. Proszę zwrócić uwagę, że niełatwo jest prosić o wsparcie dla witryny posiadaczy samochodu Porsche smiley (model nieistotny - i tak jesteśmy postrzegani przez pryzmat marki). Część nie odpowiedziała (w mojej opinii brak profesjonalnego podejścia), część odmówiła (to jest OK) i został lap.pl który miał konkretną propozycję bez zobowiązań smiley. Wybór był prosty, a konsekwencje wszyscy znamy...
Jeśli chodzi o netart.pl i home.pl to znam obie firmy, bo korzystam/korzystałem zawodowo z ich usług w różnych zakresach - jest to absolutna czołówka w tej branży... również cenowa niestety.
W chwili obecnej zastanwiamy się nad rozwiązaniem - najlepiej było by zmienić dostawcę, ale trochę szkoda nam zainwestowanych pieniędzy (abonament opłaciony chyba do czerwca 2007). Codzienny backup całej stronki na niezależny serwer też na razie nie wchodzi w grę, bo w mgnieniu oka wykorzystalibyśmy limit transferu jaki mamy. Szukamy innego rozwiązania (ew. negocjacje transferu).
Dziękujemy wszystkim za pomysły i propozycje - być może z niektórych skorzystamy.

pzdr
jacek(pilatus)
Autor RE: Awaria 13.10.2006 - przyczyny i skutki
wampir
Użytkownik



Postów: 1328
Miejscowość: mala wies pod W-wa
Data rejestracji: 01.02.06
Dodane dnia 23-10-2006 15:34
Pilatus: a macie dostep do crona? Zrzut samej bazy danych, spakowanie jej i wyslanie gdzies na zewnarz nie obciazy az tak bardzo transferu (sam text sie bardzo ladnie pakuje, wiec wyjdzie malutko). To mozna robic codziennie, zeby watki nie uciekaly. Reszte strony mozna backupac wtedy co 1-2 tyg, a w razie utraty nawet tych danych to nie bedzie problemu by je pozniej odnowic, chodzi o to by zostalo forum, bo to najwazniejsza czesc.


1988 Porsche 944 - bylo
1989 Porsche 944 Turbo S - bylo
1985 Porsche 944 - wydmuszka - bylo
1999 Audi A6 Avant Quattro 4.2 Tiptronic - takie tam rodzinne
5215787
Autor RE: Awaria 13.10.2006 - przyczyny i skutki
ciachu
Administrator



Postów: 4081
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 29.01.06
Dodane dnia 24-10-2006 16:44
można się nieźle wk... - wszystkie posty, galerie, spontaniczne komentarze... ech ręce opadają

już drugi raz przez to przechodzimy - raz na oldtimerze, teraz to

dobra, my tu gadu, gadu a galerie czekają na uzupełnienie smiley


www.924.pl
951'88 284KM 421NM
996C4S'02
ex: 924'78, 928S2'86, 944'86
6925558 www.924.pl
Autor RE: Awaria 13.10.2006 - przyczyny i skutki
drwal
Administrator



Postów: 3945
Miejscowość: Opole
Data rejestracji: 03.02.06
Dodane dnia 25-10-2006 13:59
szkoda wszystkich postow... smiley smiley smiley


Jest: 924S '86, 928 '79, 928S '80, 928 S3 '86
Było: 924 '77, 924 '77, 924 '77, 924 '80, 931 '80, 924 '83, 924 '84, 944 '83, 944 '84, 924 '85, 944 '85 , 928 S4 '87
4640739