924.pl
Nawigacja
Strona Główna
Newsy
Artykuły
Galeria
Forum
Komentarze
Download
Linki
Kontakt
Szukaj
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Zobacz Temat
924.pl | Porsche | Problemy techniczne
Autor szpilki zamiast śrub ?
vip3r
Użytkownik



Postów: 6066
Miejscowość: Wolica (k.W-wy/Janek)
Data rejestracji: 23.10.06
Dodane dnia 04-06-2008 11:13
Cześć,

czy ktoś z was próbował zamienić śruby do felg na szpilki? ew. słyszał o czymś takim? czy to działa?

myślę konkretnie o tym http://xcar.com.pl/sz.html

pomysł bardzo mi się podoba (cena już ciut mniej;-) ) ale przede wszystkim pytanie czy to bezpieczne? czy wiążą się z tym jakieś komplikacje?

z rozmów z przedstawicielem sklepu w skrócie:

"cudna sprawa, szybka wymiana, doskonała twardość. wystarczy wkręcić i cieszyć się wygodą. ludzie do sportu to kupują itp. "

a mój mechanik się nie wypowiada i nie komentuje ... więc jestem w kropce...
Autor RE: szpilki zamiast śrub ?
pilatus
Administrator

Postów: 1733
Miejscowość: Cze-wa/Piaseczno
Data rejestracji: 28.01.06
Dodane dnia 04-06-2008 11:48
Szpilki zamiast śrub stosowane są często fabrycznie - choćby w większych od 924 modelach Porsche. Prawdą też jest, że chyba wszyscy w sporcie używają szpilek.
Jest to wygodne, bo koło Ci nie spada przy zakładaniu/zdejmowaniu. Nie niszczy się też gwint w tarczopiaście czy bębnie - raz wkręcasz szpilkę i to wszystko.
Twardość 10.9 jest OK - tej samej twardości są śruby do kół (choć widziałem też 8.8 fabryczne, czyli też by wystarczyło).
Jeśli Ci się podoba to kupuj - to rozwiązanie to nie jakaś egzotyka tylko coś, co się sprawdza w sporcie i z tamtąd przyszło do cywilnych samochodów.

pzdr
jacek(pilatus)
Autor RE: szpilki
vip3r
Użytkownik



Postów: 6066
Miejscowość: Wolica (k.W-wy/Janek)
Data rejestracji: 23.10.06
Dodane dnia 04-06-2008 11:53
Dzięki,

wiem że pozostałe prosiaczki ( a nawet mocniejsze 924) mają szpilki

,moje wątpliwości budził jedynie fakt że fabrycznie są one jakoś inaczej osadzone w piascie a tu są wkręcane.

no ale skoro Ty mówisz że ok to zaufam :-) nakrętki do orginalnych zarówno 14 i 15 powinny być "łezkowate" nie "stożkowe", tak?

Edytowane przez vip3r dnia 04-06-2008 11:55
Autor RE: szpilki zamiast śrub ?
pilatus
Administrator

Postów: 1733
Miejscowość: Cze-wa/Piaseczno
Data rejestracji: 28.01.06
Dodane dnia 04-06-2008 15:34
vip3r napisał/a:
(...)no ale skoro Ty mówisz że ok to zaufam :-)

Dzięki Jacku smiley . Cholera, nie wiem czy dźwignę taką odpowiedzialność. Teraz to po nocach nie będę spał i na kolanach na Jasną Górę pójdę w intencji "nieurwania" się tych szpilek u Ciebie smiley
vip3r napisał/a:nakrętki do orginalnych zarówno 14 i 15 powinny być "łezkowate" nie "stożkowe", tak?

Nie wiem jak w 14", ale 15" mają być "łezkowate", "sferyczne", czy jak zwał - byle nie "stożkowe".

Dla jasności - po co stosuje się szpilki zamiast śrub. Zwykle szpilki stosuje się gdy chemy coś przykręcić do miękiego materiału. Gwint w takim materiale jest stosunkowo mało wytrzymały i podatny na uszkodzenia. Wkręca się więc w niego szpilkę, która na pewno nie uszkodzi gwintu, bo wkręcana jest bez obciążenia, a dopiero potem używa nakrętki do dociągnięcia elementu (tu koła) z odpowiednim momentem.
Tak mocowanych (szpilkami) jest większość elementów np. do aluminiowej głowicy - kolektor wydechowy, dolotowy, dekiel zaworów.

W autach stosowanych w sporcie piasty kół często robione są z aluminium - stąd szpilki.

Sposób mocowania szpilek o którym wspominasz faktycznie jest inny. Tamte szpilki mają coś w rodzaju "łba" i są wciskane w piastę jakby "od środka". Trudno to jasno wytłumaczyć bez obrazka jakiegoś.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje szpilki się nie odkręcą samoistnie, poproś mechanika, źeby wkręcił je na klej anaeorobowy.

pzdr
jacek(pilatus)
Autor RE: szpilki zamiast śrub ?
vip3r
Użytkownik



Postów: 6066
Miejscowość: Wolica (k.W-wy/Janek)
Data rejestracji: 23.10.06
Dodane dnia 05-06-2008 12:21
Dzięki Jacek - w sumie mogłem zadzwonić ale tak moze sie komuś przyda :-)

jak tylko sprawdzę 14" i okaże się, że nakrętki są takie same to biorę :-)
Autor RE: szpilki zamiast śrub ?
hades307
Użytkownik



Postów: 1768
Miejscowość: Freie Stadt Danzig
Data rejestracji: 02.01.08
Dodane dnia 05-06-2008 22:10
masz racje na pewno komus sie przyda
tak jak pilatus napisal normalnie szpilki sa osadzone na wilowypuscie a gwint moze sie odkrecic przy odkrecaniu okla i w sumie jedyna mozliwosc to wkrecenie na klej peniejsze moze bylo by na wiercenie otworu na skraju szpilki nagwintowanie i wkrecenie szworznia blokujacego obrot ale to moj pomysl i obawial bym sie go komukolwiek polecic bo nie slyszalem aby ktos cos podobnego testowal a jest to raczej powazna ingerencja w piaste i po tym juz nie da sie wrocic do poprzedniego rozwiazania
a co z cena nie gra?





1978
1979
szukam rocznika '80 smiley
There is a fine line between hobby and mental illness
-Welcome to the Other Side smiley
Autor RE: szpilki zamiast śrub ?
vip3r
Użytkownik



Postów: 6066
Miejscowość: Wolica (k.W-wy/Janek)
Data rejestracji: 23.10.06
Dodane dnia 08-06-2008 16:00
Dzięks,

sprawdziłem że śruby w pająkach też nie są stożkowe (czyli drogą eliminacj są "sferyczne/łezkowate".

więc będę zamiawiał - powiem wam później jak wrażenia.

dzięki za porady. (a Jacek śpij spokojnie - ale modlitwa w intencji zawieszenia mojego prosiaczka nigdy nie zaszkodzi ;-) )

Edytowane przez vip3r dnia 08-06-2008 16:01
Autor RE: szpilki zamiast śrub ?
vip3r
Użytkownik



Postów: 6066
Miejscowość: Wolica (k.W-wy/Janek)
Data rejestracji: 23.10.06
Dodane dnia 10-07-2008 09:32
hejka, temat nie umarł - ale mam problemy ze sprowadzeniem...

przy okazji zdziwił mnie rozmiar a właściwie różnica długości śrub pomiędzy "pająkami" a "pajęczynami" czyli:

pająki M14x1.5 25mm
pajęczyny M14x1.5 70mm

czy ktoś mógłby to potwierdzić? 70mm? ludzie robią śmieszne jak o takie pytam ;-)
Autor RE: szpilki zamiast śrub ?
michal928
Użytkownik



Postów: 3379
Miejscowość: Raszyn
Data rejestracji: 20.10.06
Dodane dnia 10-07-2008 11:08
potwierdzam. Mam szprychowki z kompletem srub i sa one baaardzo dlugie... praktycznie tylko do nich... lub do pajakow z dystansami. smiley
31356497
Autor RE: szpilki zamiast śrub ?
hades307
Użytkownik



Postów: 1768
Miejscowość: Freie Stadt Danzig
Data rejestracji: 02.01.08
Dodane dnia 11-07-2008 11:15
tez nie mam szprychowek ale potwierdzam ze maja bardzo glebokie gniazda takie juz sa, moze to byc 70mm


1978
1979
szukam rocznika '80 smiley
There is a fine line between hobby and mental illness
-Welcome to the Other Side smiley
Autor RE: szpilki zamiast śrub ?
vip3r
Użytkownik



Postów: 6066
Miejscowość: Wolica (k.W-wy/Janek)
Data rejestracji: 23.10.06
Dodane dnia 14-08-2008 12:50
no szpliki i nakrętki nareszczcie u mnie :-)

firmy Bimecc

jak znajdę chwilę to zamontuję i powiem co i jak
Autor RE: szpilki zamiast śrub ?
vip3r
Użytkownik



Postów: 6066
Miejscowość: Wolica (k.W-wy/Janek)
Data rejestracji: 23.10.06
Dodane dnia 18-08-2008 23:58
no i kicha smiley

szpilki wkręciłem w bębny z tyłu na próbę, łądnie weszły (nawet za ładnie;-) )
no to test - zakładam pajęczyny (spiderweb ) i co? kicha nakrętki łąpią raptem kilka obrotów smiley - nie no, myślę tak jeździć nie będę (tak prawdę mówiąc pomyślałem też parę innych słów o "specach" sprzedawcach którzy mówili że nigdy nie słyszeli o śrubach 70mm i że szpilki 80mm na pewno mi wystarczą... - no ale że forum mogą też czytać nieletni to powiem że powiedziałem "MOTYLA NOGA" pod ich adresem.

no dobra wracam do tematu:

ze spiderweb nie no to pomyślałem że pająki chociaż zadziornie będą wyglądać z wystającymi gwintami, no i zacząłem dokręcać. (w czasie dokręcania olśniło mnie że to w sumie może i przyspieszy nakładanie koła bo nie trzeba celować śrubą w piastę, ale dokręcenie tych dodatkowych 55mm (standardowa śruba pająków ma 25mm) skutecznie niweluje ewentualny zysk na czasie;-) - no ale nic "kozacko" będzie wyglądać, nie?

... hmm no może i wyglądać tak ale jest małe ale... nie da sie dokręcić pewnie pająków bez dystansów przy tych szpilkach...

otóż szpilki wkręcane nie mają gwintu na całej długości, mają jeden krótki wkręcany w piastę i drugi dłuższy od storny felgi a pomiędzy nimi ok 1cm bez gwintu... no i tu jest problem na maksa przykręcone nie dociskają pająków smiley i to luz jest znaczny.

no to chyba tyle na temat szpilek w 924... (no chyba że dorwę inne dłuższe i z pełnym gwintem...

ale aktualnie (około północy po wyjściu z garażu) wniosek, że jak chcę szpilki w piascie to chyba trza to 928 nabyć ;-)

Edytowane przez vip3r dnia 18-08-2008 23:59
Autor RE: zdjątka
vip3r
Użytkownik



Postów: 6066
Miejscowość: Wolica (k.W-wy/Janek)
Data rejestracji: 23.10.06
Dodane dnia 19-08-2008 00:08
a miało być tak pięknie...

vip3r dodał/a następującą grafikę:

Autor RE: no i...
vip3r
Użytkownik



Postów: 6066
Miejscowość: Wolica (k.W-wy/Janek)
Data rejestracji: 23.10.06
Dodane dnia 19-08-2008 00:09
wygladało obiecująco

vip3r dodał/a następującą grafikę:

Autor RE: i...
vip3r
Użytkownik



Postów: 6066
Miejscowość: Wolica (k.W-wy/Janek)
Data rejestracji: 23.10.06
Dodane dnia 19-08-2008 00:10
sorka za brudne fele ;-)

wiadmo kwestia gustu ale mi szpilki by się podobały...

vip3r dodał/a następującą grafikę:

Autor RE: no ale kicha
vip3r
Użytkownik



Postów: 6066
Miejscowość: Wolica (k.W-wy/Janek)
Data rejestracji: 23.10.06
Dodane dnia 19-08-2008 00:11
Za krótkie do spiderweb (pajęczyny)

a do pająków też złe :-(

vip3r dodał/a następującą grafikę:

Autor RE: szpilki zamiast śrub ?
vip3r
Użytkownik



Postów: 6066
Miejscowość: Wolica (k.W-wy/Janek)
Data rejestracji: 23.10.06
Dodane dnia 19-08-2008 00:13
no troche sie uspokoiłem ;-)

MOTYLA NOGA
Autor RE: szpilki zamiast śrub ?
michal928
Użytkownik



Postów: 3379
Miejscowość: Raszyn
Data rejestracji: 20.10.06
Dodane dnia 19-08-2008 09:34
Vip - wyglada ciekawie. A nie da sie tej szpilki kawalek dogwintowac? mi sie wydaje ze nie powinno byc wiekszego problemu. Albo lepiej - motywuje cie to do zalozenia dystansow smiley A to juz troche lepsze rozwiazanie. Druga kwestia - te nakretki na szpilkach nie sa przypadkiem za male? Zeby sie nie okazalo ze beda sie powoli odkrecac same...
31356497
Autor RE: szpilki zamiast śrub ?
vip3r
Użytkownik



Postów: 6066
Miejscowość: Wolica (k.W-wy/Janek)
Data rejestracji: 23.10.06
Dodane dnia 20-08-2008 09:26
tak nagwintownie to jest jakaś opcja... ale chyba ją sobie daruję - jak napisałem i tak nie będą pasować do 15" więc i tak musze coś do 15" kupić.

dystansy do pająków to najbardziej naturalna opcja, ale znów nie rozwiazuje problemu z 15",

nie bardzo rozumiem kwestię 2? za małe? w którą stronę za małe?
Autor RE: szpilki zamiast śrub ?
Sliwka
Użytkownik

Postów: 622
Miejscowość: Libertów k. Krakowa
Data rejestracji: 29.07.07
Dodane dnia 25-09-2009 16:04
W ramach upewniania się śruby do felg "szprychówek" mają mieć aż 70mm gwintu ??
1543383